مستند

 • فیلم مستند «صفر تا سکو» به کارگردانی سحر مصیبی و تهیه‌کنندگی طهورا ابوالقاسمی و مهتاب کرامتی، در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شرکت خواهد کرد. در ادامه با سینتک همراه شوید.

 • تهیه‌کننده و کارگردان «من ناصر حجازی هستم»شهریور ماه محاکمه می‌شوند

  تهیه‌کننده و کارگردان فیلم مستند «من ناصر حجازی هستم»، ۱۳ شهریور با شکایت امیرقلعه‌نویی سرمربی تراکتورسازی تبریز در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت محاکمه می‌شوند. در ادامه با سینتک همراه شوید.

 • چطور یک فیلمساز از مستند به داستانی تغییر مسیر داد

  «ساندیا سوری» چهره‌ی تازه‌ای در سان‌دنس نیست- مستند «من برای هندوستان – I for India» او ده سال پیش در آنجا به نمایش درآمد- اما پس از سال‌ها کار در حوزه‌ی مستند، در دنیای فیلمسازیِ داستانی تازه‌وارد است. او به‌تازگی اولین فیلمنامه‌ش را با نام «Santosh» – داستان بیوه‌ی جوانی در شمال هند که میراث‌بر شغل همسرش، مأمور پایین‌رتبه‌ی پلیس، می‌شود- به Directors Lab آورده و مشغول تجربه‌ی کار با بازیگر است. در ادامه با سینتک همراه شوید.

 • مستند «یک موسیقیدان فرانسوی در دربار قاجار»

  مستند «یک موسیقیدان در دربار قاجار» حاصل ۱۰ سال تحقیق گروه تحقیقات هنرهای قاجاری‌ است که با محوریت زندگی «لومر» ساخته شده و از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

 • چرا مستندسازان باید در حین کار حواس‌شان به مسائل حقوقی هم باشد؟

  من، نیکول پیج، وکیل و فعال در پیگریِ حقوق فیلمسازان‌ام. باید تأکید کنم که اگر در حال کار روی مستندی هستید، حتماً‌ پیش خواهد آمد که اینجا و آنجا توافقاتی را امضا کنید. کسب‌و‌کار (Business) مستندسازی، کسب‌و‌کاری پایدار نخواهد بود مگر یاد بگیرید با قوانین کسب‌و‌کار با آن برخورد کنید.

 • «شاملو» با مستند «قدیس» به سینما روایت می آید

  مستند «قدیس» با موضوع زندگی احمد شاملو شاعر معاصر در هشتاد و پنجمین جلسه سینما روایت، اکران و بررسی خواهد شد.

 • ورود بی رویه فیلمسازان بی تجربه آسیب جدی به سینمای مستند وارد کرده است

  رضا برجی عکاس و مستندساز مطرح کشور در رابطه با وضعیت این روزهای سینمای مستند گفت: ورود بی رویه فیلمسازان بی تجربه آسیب جدی به سینمای مستند وارد کرده و این روزها ما در سینمای مستند به شدت به سمت سطحی گرایی پیش رفته ایم که استمرار این رویه در دراز مدت می تواند منجر به نابودی سینمای مستند در کشور شود.

 • «ژنرال‌های ۱۳ ساله» کلید خورد

  فیلم مستند «ژنرال‌های ۱۳ ساله» با محوریت دیروز و امروز نوجوانان رزمنده‌ دوران دفاع مقدس، به کارگردانی محمد جعفری در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود.

 • خالدی: مشکلات سینمای مستند ریشه ای است

  لقمان خالدی مستندساز جوان کشور گفت: مشکلات سینمای مستند در کشور ما ریشه ای است و به جامعه ما باز می گردد که اغلب افراد آن دوست ندارند واقعیت ها را ببینند و بشنوند!

 • فیلم‌های مستند برای جان دادن به روایت‌های غیرداستانی از انیمیشن استفاده می‌کنند.

  در دهه‌های اخیر، برخی از بهترین فیلم‌های مستند، مثلاً فیلم‌های برنده‌ی اسکاری چون «بولینگ برای کلمبیا – Bowling for Columbia» و «در جستجوی شوگرمَن – Searching for Sugar Man»، و اخیرتر از آن، «نشانه بگیر، شلیک کن و به دیدار پاتل‌ها برو – Point and Shoot and Meet the Patels»، برای بیان روایت‌هایِ غیرداستانی اقناع‌کننده به شیوه‌هایی غیرسنتی به انیمیشن متوسل شده‌اند.

 • اسکویی: سینمای مستند از عدم تخصیص بودجه کافی و آموزش اصولی رنج می برد

  / برخی فیلمسازان جوان با ساخت یک فیلم خود را استاد سینما می دانند.

  مهرداد اسکویی مستندساز کشورمان در رابطه با وضعیت تولید آثار مستند در کشور گفت: سینمای مستند از عدم تخصیص بودجه کافی و آموزش اصولی رنج می برد و معتقدم مسئولان و مدیران سینمای مستند باید بیش از پرداختن به سایر موضوعات غیر ضروری تدبیری جدی برای رفع این گونه مشکلات داشته باشند تا ما بتوانیم شاهد رشد و ارتقای سینمای مستند در کشور باشیم.